Calendar

2016 graduations and ceremonies

 

Date

School/Program

Time

Location

Friday, April 29 Chugiak Spanish Immersion Ceremony 6 p.m. Chugiak Auditorium
TBD East HS L.S. Graduation 10:15 a.m. East High Business Core or Library Annex
TBD IB Graduation 2:15 p.m. West-Romig Library
Tuesday, May 3 West HS Russian Immersion Completion Ceremony 6:30 p.m. UAA Recital Hall, ADM 150
Wednesday, May 4 Whaley 5 p.m. Whaley
Wednesday, May 4 South HS L.S. Graduation 12 p.m. Room C217
Thursday, May 5 Dimond HS Japanese Immersion Completion Ceremony 7 p.m. DHS Auditeria
Thursday, May 5 Frontier Charter School 7 p.m. Grace Christian School
Friday, May 6 Dimond HS L.S. Graduation Ceremony 11:30 a.m. Dimond MPR 1
Friday, May 6 Crossroads 5 p.m. Bartlett High Auditorium
Friday, May 6 West HS Spanish Immersion Completion Ceremony 6-8 p.m. West High Auditorium
Monday, May 9 Chugiak High School 2 p.m. Sullivan Arena
Monday, May 9 AVAIL High School 5 p.m. East High Auditorium
Monday, May 9 Eagle River High School 7 p.m. Sullivan Arena
Tuesday, May 10 PAIDEIA 7 p.m. First Presbyterian Church of Anchorage
Tuesday, May 10 West High School 2 p.m. Sullivan Arena
Tuesday, May 10 Bartlett High School 7 p.m. Sullivan Arena
Wednesday, May 11 East High School 2 p.m. Sullivan Arena
Wednesday, May 11 Dimond High School 7 p.m. Sullivan Arena
Thursday, May 12 South High School 2 p.m. Sullivan Arena
Thursday, May 12 Turnagain Russian Immersion Completion Ceremony 2 p.m. Turnagain MPR
Thursday, May 12    Benson Secondary 5 p.m. East High Auditorium
Thursday, May 12 Service High School 7 p.m. Sullivan Arena
Friday, May 13 SAVE 4 p.m. Wendy Williamson Auditorium, UAA
Tuesday, May 17 Highland Tech 6 p.m. Bartlett Theater
Tuesday, May 17 Family Partnership 7 p.m. East High Auditorium
Tuesday, May 17 Polaris 7 p.m. Wendy Williamson Auditorium, UAA
Wednesday, May 18 Steller Secondary 3 p.m. Wendy Williamson Auditorium, UAA
Wednesday, May 18 Sand Lake Japanese Immersion Completion Ceremony 7 p.m. Mears Middle School
Thursday, May 19 McLaughlin Youth Center     1 p.m. Clyde McLeod Gymnasium

Watch ceremonies

ASD-TV logo‌ASD-TV will live-stream the comprehensive high school graduations from the Sullivan Arena. Videos will also be available on-demand or for download.

 

"This is an important time in these students' lives and I am pleased that families across the country, and world, can stay connected to celebrate these significant achievements," said ASD Superintendent Ed Graff.

 

ASD-TV live stream »

 

Live TV schedule

May 9

2 p.m.

Chugiak

7 p.m.

Eagle River

May 10

2 p.m.

West

7 p.m.

Bartlett

May 11

2 p.m.

East

7 p.m.

Dimond

May 12

2 p.m.

South

7 p.m.

Service

 

Miss one?

If you'd like to watch a graduation after it's already aired, check the ASD-TV video on demand page. The graduation videos will be available within 24 hours after the event.

ASD-TV video on demand »